Noszenie w chuście lub nosidełku przy rwie kulszowej

W tym artykule będziemy chcielibyśmy omówić temat noszenia w chuście w sytuacjach kiedy osoba nosząca cierpi na dolegliwości związane z rwą kulszową. Problem rwy kulszowej jest coraz bardziej powszechny i wynika z postępu cywilizacyjnego. Coraz dłuższa praca przy komputerze oraz mniejszy ruch powoduje powstanie mocnego bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który staje się dokuczliwy nawet podczas stania czy siedzenia.

W okresie ataku rwy kulszowej zalecany jest odpoczynek i leżenie, tak aby stan zapalny mógł możliwie szybko minąć. Problem pojawia się jednak w sytuacjach kiedy młoda mama cierpiąca na rwę kulszową zostaje w domu sama z małym dzieckiem, które domaga się w tym czasie noszenia na rękach. W takich sytuacjach nawet chwilowe noszenie małego dziecka powoduje spięcie mięśni dolnych kręgosłupa oraz próbę utrzymania pionowej pozycji naszego ciała, a to z kolei doprowadza do zwiększenia bólu i podrażnienia nerwów kulszowych.

Jednym ze sposobów, który może przynieść ulgę w takich sytuacjach jest noszenie dziecka w chuście. Dzięki poprawnemu zawiązaniu chusty ciężar dziecka jest równomiernie rozkładany i unikamy przeciążenia dolnego odcinka kręgosłupa. Dodatkowo przewiązanie chusty na wysokości naszych lędźwi w celu wykonania węzła zwiększa naszą stabilizację podczas chodzenia.

Pomocne może okazać się również nosidełko, które tak jak chusta zapewnia dużo lepsze rozłożenie ciężaru dziecka niż trzymanie na rękach. Dodatkowo zarówno w chuście jak i nosidełku ergonomicznym możemy nosić dziecko z tyłu, co może powodować delikatne odchylenie ciała przynoszące dodatkową ulgę.

Pisząc ten artykuł dzielę się z Wami swoją praktyczną wiedzą. Sam od kilku lat zmagam się z rwą kulszową i gdyby nie chusta lub nosidełko to wielokrotnie niemożliwe byłby dla mnie dłuższe spacery z synem  lub bardziej aktywne urlopowe wycieczki.

Ponieważ rwa kulszowa u każdego może objawiać się w różny sposób zalecałbym w pierwszej kolejności indywidualną konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą, który potwierdzi możliwość zastosowania chusty lub nosidełka w Waszym konkretnym przypadku.