Już od pierwszego dnia życia możecie nosić Waszą Pociechę w chuście tkanej. Noszone dziecko jest przytulone do ciała mamy lub taty, czuje ich zapach, bicie serca i kołysanie pod czas chodzenia rodzica. Daje to wielkie poczucie bezpieczeństwa w takim nowym i dużym dla noworodka świecie oraz dużo bliskości i czułości jak dla dziecka, tak i dla rodzica.

Polecana chusta dla noworodka – to chusta tkana długa, która przy prawidłowym zawiązaniu i dociągnięciu daje najlepszą stabilizację kręgosłupowi maluszka oraz bezpieczne ułożenie jego bioderek, co pozwala komfortowo nosić nawet przez kilka godzin i ma wpływ na dalszy prawidłowy rozwój dziecka.
Grubość chusty wybieramy w zależności od potrzeb maluszka i możliwości rodzica. Można kupić pierwszą cieńszą chustę i ponosić w niej przez pierwszy rok dziecka a potem zdecydować się na grubszą chustę lub nosidło. A można kupić grubszą ale przy czym od nowości mięciutką chustę, która będzie pasować jak dla noworodka, tak i dla starszaka i której wystarczy na cały okres noszenia, czyli nawet dla 2-3-letniego dziecka i zostanie ona potem w spadek dla jego rodzeństwa.

Grubość mierzymy w gramaturze – to jest waga 1 metra kwadratowego materiału. Cieńsza chusta to jest chusta, która ma około 220-240 g/m2, grubsza – 280g/m2 i więcej.

Domieszki w chustach dla noworodka dobieramy również indywidualnie. Uniwersalną chustą jest taka ze 100% bawełny, sprawdzi się ona dla każdego maluszka, zwłaszcza dla urodzonego z większą wagą i posłuży przez wiele lat. Równie dobrym rozwiązaniem będzie chusta z domieszką bambusu, która mimo tego że będzie miała podobną gramaturę, w dotyku wydaję się być milsza i delikatniejsza. Taką chustę warto wybrać dla „kruszynek” z delikatną skórą oraz dla dzieci urodzonych latem, gdyż bambus będzie bardziej przewiewny a upały w takiej chuście mniej odczuwalne.

Splot tkaniny chustowej – to jest sposób tkania, ułożenia nici we wzorze. W skośno-krzyżowym lub diamentowym układają się one w taki sposób, że chusta dobrze pracuje po skosach, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, współgra, nie krępuje jego ruchów. Chusta z takim splotem jest idealna na początek, gdyż dodatkowo jest łatwiejsza w obsłudze, jeśli chodzi o dociąganie i „współpracę” materiału pod czas naszych ruchów.

Chusty żakardowe zazwyczaj są połączeniem kilku splotów, co pozwala na uzyskanie rozmaitych wzorów na materiale. Takie chusty najczęściej mają większą gramaturę, co oznacza że są grubsze, bardziej nośne.

Wzory i kolory to kwestia gustu. W chustach w paski łatwiej jest w odnalezieniu górnej i dolnej krawędzi chusty i ewentualnych luzów, które wymagają dociągnięcia. Takie chusty polecane są na początek i do nauki wiązania.

Ale nie wszyscy lubią chusty w paski i wybierają wzór według swojego stylu czy upodobań. Dlatego w naszej ofercie każda chusta, nawet ta grubsza żakardowa ma różnego koloru krawędzie, tak zwane „odwrócone” i będzie dobra jak jako pierwsza chusta dla noworodka, tak i posłuży dla starszaka, czyli wystarczy jej na cały okres noszenia, o czym była mowa powyżej.

Kiedy czas na inną chustę? W trakcie noszenia sami poczujecie, gdy nastąpi czas na grubszą chustę, w której noszenie znowu będzie takie komfortowe jak na początku, a waga dziecka będzie mniej odczuwalna. Grubsze chusty (już od 280g/m2), dają dodatkową objętość i większą ilość materiału na ramionach rodzica czy przy nóżkach dziecka, co zwiększa ich nośność oraz daje dodatkowy komfort jak maluchowi tak i noszącemu.

Czas na inną chustę może przyjść również niespodziewanie, nawet już po miesiącu noszenia. Zmieniamy ubrania, zmienia się pogoda, pora roku, zmienia nam się gust, styl czy przychodzi okazja, taka jak wesele, chrzciny albo wyjazd na wakacje. Chusta staje się elementem naszej szafy i naszego życia, staje się jego modną ale też bardzo wygodną i niezastąpioną częścią.