Wiązanie chusty – kieszonka dla noworodka

Chusta kieszonka dla noworodka to bardzo uniwersalne i proste wiązanie z przodu, od którego większość rodziców zaczyna chustonoszenie ze względu na łatwość stabilnego zawiązania i komfort. Mimo tego, że wiązanie chusty ma kilka wad, może być z powodzeniem stosowane przez rodziców noworodków i niemowląt.

 

Dla kogo kieszonka? Kiedy można zacząć stosować takie wiązanie?

Kieszonka to rozwiązanie często wybierane wtedy, kiedy brak wiedzy i doświadczenia uniemożliwia wykonywanie innych wiązań. Polega ono na noszeniu dziecka z przodu, na piersi. Kieszonka chusta będzie dobra dla noworodka oraz wciąż bardzo małego dziecka, nie sprawdzi się dla większych i cięższych dzieci, których ciężar będzie stanowił zbyt duże obciążenia dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nosidło rozkłada ciężar dziecka na barki i biodra, a przez to wymusza lekkie odchylenie do tyłu. Kieszonkę można stosować od momentu urodzenia (o ile nie zostały wykryte żadne przeciwskazania) do około 3, 4 lub 5 miesiąca w zależności od wagi malucha.

 

Jakie błędy można popełnić?

Przede wszystkim nie należy nosić w kieszonce zbyt ciężkich dzieci – pozwoli to uniknąć przeciążenia kręgosłupa i wszelkich związanych z nim, bolesnych skutków. Niedoświadczeni rodzice często nie wiedzą, jak właściwie dociągnąć chustę i skarżą się na bóle w okolicach szyi. Najrozsądniejsze rozwiązanie tego problemu to po prostu skorzystanie z fachowych usług doradców. Ponad to zawsze należy zwrócić uwagę na dobre ułożenie dziecka, czyli:

  • dzieci nie mogą mieć zbyt szeroko rozstawionych nóżek,
  • dzieci nie mogą mieć pupy zbyt nisko – nie powinno się dopuścić do podwieszenia za doły podkolanowe,
  • dziecko ma być stabilizowane tylko jedną warstwą materiału, jako że ich zbędne nagromadzenie może powodować całkowicie niepotrzebne napięcie i sprawić, że chusta stanie się dla maleństwa niekomfortowa,
  • węzeł należy wykonać z tyłu, nie z przodu,
  • wiązanie nie będzie nadawało się na lato – za bardzo opatula rodzica.

 

Instrukcja wideo: Jak wiązać chustę dla noworodka

Tu udowadniamy, że zawiązanie chusty kieszonki dla noworodka to bardzo prosta sprawa. Wystarczy wykonać kilkanaście łatwych kroków, by stworzyć komfortowe i bezpieczne nosidło przeznaczone dla noworodków, ale też i nieco starszych dzieci.