Wiele osób decyduje się na noszenie dziecka w nosidełku. I bardzo słusznie, bo to nie tylko takie zalety jak wygoda, wolne ręcę i dotarcie tam, gdzie wózek nie ma szans, ale, co najważniejsze, prostota i szybkość zakładania.

Warto jednak pamiętać o dwóch ważnych rzeczach, na które zwracają uwagę fizjoterapeuci oraz większość doradców noszenia.

1.Nosidełka zaczynamy używać, gdy dziecko samodzielnie siada, co oznacza że jego ciało jest gotowe do utrzymania
pozycji siedzącej, jaką właśnie nadaje ciału nosidełko. Od pierwszych dni życia dziecka zalecana jest chusta tkana.

2.Wybieramy nosidełka ergonomiczne, czyli takie, panel których jest uszyty z miękkiego, najlepiej chustowego, materiału, a uda dziecka mają podparcie po całej długości. W takim nosidle materiał dostosowuje się do krztałtu ciała dziecka a pozycja zapełnia poprawny rozwój malucha, między innymi jego kręgosłupa i stawów biodrowych.

UWAGA:
-nie nosimy dziecka przodem do świata
-unikamy nosideł, które mają sztywny panel zamiast miękkiego oraz nie dają podparcia udom dziecka, czyli w których dziecko wisi niemalże na kroczu, tak zwanych "wisiadeł".


Co to jest panel nosidełka i jak dobrać odpowiedni?

Panel nosidełka - to jego przednia część, za wyjątkiem pasu biodrowego oraz pasów naramiennych, czyli główny prostokąt materiału, w którym umieszczamy dziecko. Najczęściej ma wszyte gąbki w miejscu ułożenia bioderek dla komfortu dziecka. Panel może być regulowany lub nie.
Rozróżniamy szerokość i wysokość panelu i dobieramy go w zależności do wielkości dziecka.

Serokość panelu - to jego dolna część, która zaczyna się na wysokości uda dziecka, przechodzi przez pupę i kończy się na drugim udzie. w prawidłowo dobranym nosidle,jego panel powinien sięgać od granicy jednego dołu podkolanowego do drugiego, z tym że nie może uwierać pod kolankami i krępować ruchów nóżkami, co również oznacza że panel nie
może być za szeroki.

Wysokość panelu - mierzona jest linią od środka dolnej granicy panelu w góre do końca jego górnej granicy, czyli tyle ile mierzy na wysokość siedzące w nosidełku dziecko jeśli będziemy mierzyć od jego pupy w pozycji siedącej do mniej więcej szyi dziecka.

Kiedy czas na większe nosidełko?

Nosidło uważa się za odpowiednie dla noszonego dziecka do czasu, gdy jego panel na szerokość sięga nie mniej niż do połowy ud dziecka. To jest właśnie sygnał na zastaowienie się nad większym modelem nosidełka.