Jakie wybrać nosidełko ergonomiczne i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Szeroki wybór oraz dostępność nosidełek na rynku może sprawić problem w wyborze tego, które będzie nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne dla dziecka. Na podstawie Waszych najczęstszych pytań przygotowaliśmy poradnik, który mamy nadzieje przybliży Wam temat nosideł i pomoże odpowiedziec na pytanie jak wybrac nosidełko ergonomiczne dla dzieci.

Nosidełko ergonomiczne dla dzieci - na co zwracać uwagę przy wyborze spśród dostępnych wariantów?


Nosidełko lub nosidło – często można spotkać te dwa określenia, które w praktyce oznaczają to samo. Nosidełka dla dzieci można podzielić na kilka kategorii:

  • nosidełka klamrowe: według naszej opinii najprostsze w obsłudze. Dzięki specjalnym klamrom w szybki sposób możemy wyregulować nosidełko względem osoby noszącej oraz dziecka. 
  • nosidełka wiązane: taki rodzaj nosideł dzieli się najczęściej na dwie opcje: w pełni wiązane lub z pasem biodrowym zapinanym na klamrę (nosidło hybrydowe).

Istotny jest również panel nosidła (najczęściej prostokąt, otulający plecy dziecka od pupy aż po kark), który możemy podzielić na miękki oraz usztywniony. Najlepszym wyborem dla dziecka będzie nosidełko z miękkim panelem, który zapewnia odpowiednie ułożenie się materiału względem dziecka zapewniając mu tym samym odpowiednią ergonomiczną pozycję, co jest istotne np. ze względu na rozwój i kształtowanie kręgosłupa oraz układu kostno-stawowego.

Przy wyborze nosidełka uwagę należy również zwrócić na szerokość panelu, który powinien sięgać od jednego do drugiego dołu podkolanowego. Zbyt szeroki panel będzie powodować przeprost nóżek. Jeżeli będzie za wąski, wówczas nie uzyskamy odpowiedniego podparcia ud, a ciężar ciała będzie spoczywać na kroczu, co z kolei może doprowadzić do dysplazji – takie nosidełka są określane na rynku jako „wisiadła” i zdecydowanie odradzamy ich zakup.

Regulacja nosidełek: uniwersalne nosidełko na cały okres noszenia

Na rynku najczęściej spotkać można nosidełka ergonomiczne, które dostępne są np. w rozmiarze Baby lub Toddler – różnica pomiędzy nimi wynika z szerokości panelu. Baby najczęściej jest odpowiednie dla dziecka noszącego ubranka do rozmiaru 92. Od rozmiaru 92-98 można stosować nosidełko Toddler – wszystko to oczywiście jest indywidualną kwestią ponieważ ilu producentów tyle szerokości i oznaczeń.

W praktyce oznacza to jednak konieczność zmiany nosidełka w momencie kiedy dziecko wyrasta z rozmiaru Baby. Jest jednak na to rozwiązanie, które zastosowaliśmy w Luna Dream. Chcąc ograniczyć dodatkowe wydatki rodzicom, w serii nosidełek Standard zastosowaliśmy specjalny system przedłużek, który pozwala wydłużyć szerokość panelu. Standardowo nosidełko jest odpowiednie do rozmiaru 92 – w momencie kiedy dziecko zaczyna wyrastać z nosidełka, montuje się przedłużki, które poszerzają szerokość panelu do rozmiaru 110 – dzięki takiemu prostemu systemowi jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią pozycję dla dziecka przez cały jego okres noszenia w nosidełku.

W ofercie Luna Dream można również znaleźć nosidło z panelem regulowanym. Regulacja za pomocą specjalnych troczków (sznurków) pozwala na bardzo płynną zmianę, która w przypadku nosidełek Multi Size wynosi od 15 do 42 cm (pozwala to na uzyskanie odpowiedniej pozycji dla dzieci noszących ubranka od rozmiaru 68 do 110).

Takie nosidełko idealne sprawdzi się jako nosidło na cały okres noszenia. Świetnie sprawdzi się np. w momencie posiadania dwójki dzieci, kiedy jest widoczna różnica wiekowa, a każde z nich chce być w nosidełku noszone. Nosidełka Multi Size posiadają również dodatkową regulację panelu na wysokość. Dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo dokładnie wyregulować nosidełko do wysokości dziecka. Projektując serię Multi Size szczególną uwagę zwróciliśmy na odpowiednią regulację dla młodszych dzieci. Zastosowaliśmy dodatkowy system zapięcia klamer w dolnej części panelu (pod udami dziecka), umożliwiający prawidłowe podwinięcie miednicy – dzięki temu rodzice otrzymują możliwość jeszcze lepszego dopasowania nosidła do drobniejszych dzieci.

Pas biodrowy – miękki czy usztywniony?

W nosidłach można spotkać miękkie oraz usztywnione (mocno wypełnione gąbką) pasy biodrowe.
  • Miękki pas zapewnia lepsze dopasowanie do sylwetki, jednak w momencie dłuższego noszenia oraz cięższego dziecka usztywniony pas zapewni dodatkowe podparcie dla ciała dziecka - dzięki temu maksymalnie odciąży kręgosłup czyli zapewni lepszą stabilizację dla odcinka lędźwiowego u osoby noszącej.
  • Jeżeli w codziennym funkcjonowaniu odczuwasz ból dolnej części kręgosłupa to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie usztywniony pas biodrowy.

Istotnym elementem wpływającym na wygodę są pasy naramienne na których spoczywa ciężar dziecka. Zbyt małe ich wypełnienie będzie powodować bóle ramion już po kilku minutach noszenia. We wszystkich nosidełkach Luna Dream zastosowaliśmy specjalną grubą sprężystą gąbkę, która tworzy miękkie poduszeczki na ramionach. Dzięki temu nawet podczas długich spacerów nie odczuwamy wpijającego się materiału w ramiona.
Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na jakość zastosowanych klamer. Używamy tylko sprawdzonych certyfikowanych klamer, które gwarantują wieloletnie bezawaryjne działanie.

Mamy nadzięję, że teraz wiecie, jak wybrać nosidło ergonomiczne dla dzieci i dokonacie odpowiedniego wyboru dla siebie i swojego malucha!