Sploty tkanin chustowych: skośno krzyżowy, jodełkowy, żakardowy. Czym się charakteryzują?
Najbardziej znane i popularne sploty zasadnicze to płócienny i skośny. Splot płócienny to splot dwustronny, ponieważ istnieje w nim równowaga pokryć osnowowych i wątkowych, a wygląd tkaniny po obu stronach jest identyczny.
Tkanina nie pracuje, nie wyciąga się, jest sztywna, świetnie się sprawdza w prześcieradłach, poszewkach i ścierkach, natomiast nijak w chustach do noszenia dzieci. Z tego powodu to tyle na jej temat w tym artykule, więcej opiszemy w artykule „ Tanie chusty na allegro”.
Skupimy się na splocie skośnym zasadniczym i jego pochodnych: łamany (jodełka), stromorządkowy, wielorządkowy, wzmocniony, krzyżykowy (znany jako chustowy splot skośno-krzyżowy).
Najbardziej popularnym w dobrych tkanych chustach jest pochodny skośnego splot skośno-krzyżowy. Wyciąganie się tkaniny po skosie sprawia, że chusta świetnie układa się i współgra z ciałem dziecka, odwzorowując jego krzywizny, a nie wymuszając ich. Chusta pracuje po skosach, ale trzyma swoją długość nawet w trakcie długiego noszenia. To pozwala na łatwiejsze wiązanie i dociąganie chusty, przy czym ona pięknie dopasowuje się do kształtu dziecka i noszącego, nie wyciąga się, nie trzeba jej dociągać i poprawiać w trakcie spaceru.
Przy prawidłowym zawiązaniu i dociągnięciu, dziecko nie czuje żadnego napięcia, może wygodnie czuć się w chuście, która owija jego ciało niemalże jak ciało mamy.
Materiał o splocie skośno-krzyżowym jest niesamowicie wytrzymały. Dla porównania, chusty skośno-krzyżowe mają wytrzymałość kilkaset kg, tkane prosto kilkadziesiąt.
Chusty skośno-krzyżowe tkane są ze specjalnej przędzy, barwionej przed tkaniem dzięki czemu są dwustronne, a ich kolory są trwałe, chusta długo wygląda jak nowa a gdy już nie jest nam potrzebna można ją w dobrej cenie odsprzedać. Jest to najpopularniejszy splot stosowany w materiałach do wyrobu chust tkanych. I bardzo słusznie.
Splot diamentowy, podobnie jak jodełka, wywodzi się ze splotu skośnego. Charakteryzuje się powstawaniem na powierzchni tkaniny pięknego romboidalnego wzoru, jest bardzo wytrzymały i dobrze się układa na ciele dziecka. Zachowuje wszystkie pozytywne właściwości splotu a jednocześnie jest elegancki i ładny.
Różne kombinacje splotów zasadniczych dają możliwość uzyskania różnorodnych wzorów z żakardowymi włącznie.
Splot żakardowy oprócz tego że „poniesie słonia”, jest niesamowicie piękny. Pozwala on na uzyskanie wszelkiego rodzaju różnobarwnych skomplikowanych wzorów (nie chodzi tu o druk na tkaninie). To może być tematyka kaszubskich wyszywanek, przyrody, bohaterów bajek i wiele innych. Jednym słowem, gusta każdego „chustoświra” takie chusty na pewno zaspokoją.
Chusty żakardowe są przyjemne w dotyku i bardzo nośne, niezwykle cieszą oko pięknymi wzorami. Jest to chyba drugi, najczęściej występujący materiał chustowy, zaraz po skośno-krzyżowym.