W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się chusty do noszenia dzieci. Wpływ na to mają wyniki badań, które jednoznacznie wskazują, że dzieci noszone w chustach są spokojniejsze, mniej płaczą oraz lepiej się rozwijają. Dzięki noszeniu w chuście rodzi się niezwykle silna więź między rodzicem, a dzieckiem, która zapewnia prawidłowy emocjonalny rozwój dziecka.


Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę najważniejszych korzyści dla dziecka:

1. Więź
Dziecko noszone w chuście jest lepiej rozwinięte emocjonalnie. Dziecko w chuście czuje się bezpiecznie, dzięki czemu nabiera szybkiego zaufania do rodzica. Dodatkowo dzięki noszeniu w chuście mamy cały czas informację na temat aktualnych potrzeb dziecka, co zapewnia wyższy komfort w codziennym życiu.

2. Rozwój
Dzieci noszone w chustach mniej płaczą, są spokojniejsze. Dziecko stale może obserwować rzeczy dziejące się wokół życia dorosłej osoby, dzięki czemu uczy się reguł, zasady działania poszczególnych rzeczy. Zapewnia to dużo lepszy rozwój zarówno psychiczny jak i fizyczny.

3. Łatwiejsza aklimatyzacja dla noworodków
Po porodzie dla noworodka wszystko jest nowe. Jego układ jest niedojrzały. Wszystko jest inne niż było wcześniej. Dzięki noszeniu w chuście dziecku zapewnia się warunki nieco zbliżone do noszenia w brzuchu, dzięki czemu dziecku łatwiej jest się odnaleźć w nowym otoczeniu. Noszą w chuście dziecko odczuwa również bicie serca dorosłej osoby, co dodatkowo wpływa na zachowanie spokoju.

4. Mniej dolegliwe kolki
Większość rodziców w pewnym momencie spotyka etap kolek u dziecka. Jest to moment w którym ciężko pomóc dziecku. W takich chwilach idealnym rozwiązaniem jest noszenie w chuście, która zapewnia ulgę w postaci lekkiego masażu brzuszka oraz rozgrzewania, co ma na celu działanie rozkurczowe oraz wspomaganie układu trawienia. Dziecko odczuwa mniejsze dolegliwości i dużo łatwiej jest przejść przez te ciężki dla wszystkich etap.


Noszenie w chustach to nie tylko korzyścią dla dziecka. Komfort w codziennym życiu zauważalny jest również po stronie rodzica. Najważniejsze korzyści dla rodziców wymieniliśmy poniżej:

1. Wolne ręce
Dzięki noszeniu dziecka w chuście mamy wolne ręce. Bez problemu możemy wykonywać większość codziennych czynności nie martwiąc się o dziecko.

2. Dbamy o plecy i ramiona
Chusta ma na celu równomierne rozłożenie ciężaru na ramiona, plecy oraz brzuch noszącego dzięki czemu wydaje się nam, że noszone dziecko jest dużo lżejsze. W efekcie jesteśmy w stanie bez problemu maszerować przez dłuższy czas lub iść na zakupy.

3. Lepsza organizacja czasu
Noworodek w pierwszych tygodniach większość dnia przesypia, a pozostały czas spędza na rękach u rodziców. Chusta umożliwia połączenie tych dwóch elementów, co pozwala nam na lepszą organizację naszego życia. Z chustą bez problemu można udać się w miejsce, gdzie wózek sobie nie poradzi np. na plaży czy w lesie.

4. Większa opieka nad dzieckiem
Noszą w chuście cały czas mamy dziecko na oku. Nie musimy się martwić o to co akurat się z nim dzieje. Dodatkowo dzięki dużo większej bliskości cały czas możemy odczytywać komunikaty idące od dziecka na temat jego aktualnych potrzeb. Pomaga nam to w wyrabianiu odruchów oraz instynktu macierzyńskiego.

5. Moda
Wielu klientów kupując chusty wybiera ich kolor dopasowując je np. do swoich ubrań. Duża różnorodność kolorów sprawia, że możemy się wyróżniać z tłumu np. podczas rodzinnych spotkań lub wyjść ze znajomymi.