URLOP W DNIACH 24 - 28.06

Noszenie starszaka w chustach i nosidłach

Dzieci w wieku około 2-3 lat już trudno nazwać maluszkami, potrzebują one mniej bliskości niż niemowlęta i zdecydowanie wolą samodzielne chodzenie od dłuższego przytulania, jakie daje noszenie w chuście. Natomiast to nie oznacza koniec okresu noszenia, gdyż po dłuższej wyprawie starszaki się męczą i proszą się na ręcę. Chusta lub nosidło w czasie wakacji, wycieczki w góry lub pod czas długiego rodzinnego spaceru nadal są niezastąpione. 

Noszenie starszaka w chustach i nosidłach rządzą się innymi prawami niż malkuszków. Dla starszych dzieci polecane są nosidełka w rozmiarze Toddler lub chusty tkane długie z większą gramaturą (grubsze) oraz chusty kółkowe.

Noszenie starszaków w nosidłach toddler

Dla osób, które nie nosiły swoje dziecko w chuście od początku, wiązanie starszaka może się okazać nie lada wyzwaniem. W tym przypadku polecamy nosidełko, które jest łatwe w zakładaniu, dlatego chętnie sięgają po nie mamusie i tatusiowie, oraz można w nim nosić z przodu rodzica jak i na plecach. Dla starszaków będzie to nosidełko w rozmiarze toddler, które ma grube ale miękkie szelki oraz atestowane bezpieczne klamry i wygodnie poniesie nawet 20kg wkładzik.

Noszenie starszych dzieci w chustach tkanych długich 

Wybierając chustę do noszenia dziecka, można od razu zakupić taką, która posłuży na cały okres noszenia, czyli będzie dobra i miękka dla noworodka oraz komfortowo poniesie starszaka. Najlepiej w tym przypadku sięgnąć po nasze chusty żakardowe, które są miękkie od nowości i mają odwrócone krawędzie co ułatwia naukę wiązania, przy czym mają gramaturę od 280 g/m2, czyli są grubsze, co oznacza że ciężar starszego dziecka przy noszeniu w nich nie będzie odczuwalny nawet pod czas dłuższego noszenia. Dla osób, które miały swoje pierwsze cieńsze chusty i szukają chusty dla starszaka, oprócz chust bawełnianych, dobrym rozwiązaniem będą chusty z domieszką lnu, co są sztywniejsze ale jeszcze bardziej nośne. Dodatkowa zaleta chusty tkanej długiej – możliwość noszenia dziecka jak z przodu tak i na plecach rodzica. Wszyscy wiemy, że starszaki uwielbiają obserwować świat, a z pozycji wiązania „plecak” jest to jak najbardziej możliwe.

Chusty kółkowe do noszenia starszaków

Najlepsze rozwiązanie na krótkie wycieczki, gdyż nie wymaga dużo czasu na wiązanie i zmęczone zabiegane dziecko może „wskoczyć” w nią w każdej chwili, żeby odsapnąć i nabrać sił. Starszaki lubią zmieniać zdanie i po 15 minutach znowu mogą chcieć powrócić do chusty lub znowu iść nóżkami. Chustę kółkową można nosić na ramieniu już przygotowaną pod dziecko i po włożeniu w nią dziecka wystarczy ją odpowiednio dociągnąć. Dobrze, żeby dla starszaka wybrać chustę kółkową żakardową, czyli grubszą, w składzie 100% bawełny lub z domieszką lnu. Pod czas noszenia w chustach kółkowych pamiętajcie o zmianie ramion, żeby uniknąć obciążenia jednej lub drugiej strony.