1. Od kiedy mogę nosić dziecko w nosidełku?

Wszystkie nasze nosidła są ergonomiczne, zapełniają prawidłową pozycję ciału dziecka, odpowiadają normom, co pozwalają używanie takich nosideł dla dzieci od 3,5 do 20 kg. Nosidła regulowane Grow Up (tutaj) czy Multi Size (tutaj)  będą pasować dla dzieci od początku noszenia, a jedynie nasze nosidło Standard (tutaj) jest przeznaczone dla dzieci od około 6mc (rozmiar ubranek około 74cm) gdyż posiada szerszy nieregulowany panel.


2. Moje dziecko jeszcze nie siedzi samodzielnie. Czy możemy używać nosidełka?

W nosidłach zalecane jest noszenie dzieci samodzielnie siadających, gdyż ich kręgosłup jeszcze nie jest ukształtowany by samodzielnie utrzymać pozycję siedzącą, musi pozostać zaokrąglony.

Co raz częściej jednak rodzice wybierają nosidło już od pierwszych miesięcy życia jak i producenci nosideł sugerują takie noszenie.

My odpowiadamy, że wybór zawsze należy do rodzica, gdyż czasem sytuacja życiowa (np.duży zakres obowiązków, spora rodzina), warunki mieszkaniowe (np.brak windy) czy zdrowie (np.niedowład ręki, poruszanie się na wózku) zmuszają do tego. I jeśli zajdzie taka potrzeba by użyć nosidła dla najmniejszego dziecka, warto wtedy sięgnąć po nosidło regulowane Grow Up (tutaj) czy Multi Size – Link (tutaj) , w których wdrążyliśmy dodatkowe dolne zapięcie klamer przy pasie biodrowym, co podwija miednicę, pozwala zaokrąglić plecy, odciążając tym samych kręgosłup dziecka, nadając mu maksymalnie prawidłowej i bezpiecznej fizjologicznej pozycji.


3. Widzę na stronie 3 rodzaje nosideł. Jakie powinnam wybrać?


Wybierz takie nosidło, przy którym stwierdzenia najbardziej odpowiadają potrzebom Twoim i Twojego dziecka:

a) Nosidło Standard jeśli:
- dziecko nosi rozmiar ubranek od 74cm
- dziecko samodzielnie siedzi
- dziecko szybko przybiera na wadze
- szukasz nosidła dla Starszaka lub cięższego dziecka
- stawiasz na długie spacery
- masz problemy z kręgosłupem

b) Nosidło regulowane Grow Up jeśli:
- szukasz rozwiązania dla maluszka od pierwszych miesięcy życia
- dziecko jest drobne
- wybierasz nosidło dla Starszaka lub cięższego dziecka
- stawiasz na długie spacery
- masz problemy z kręgosłupem

c) Nosidło regulowane Multi Size jeśli:
- szukasz rozwiązania dla maluszka od pierwszych miesięcy życia
- dziecko jest drobne
- twój Starszak nie jest zbyt ciężki
- na krótsze spacery
- nie masz problemów z kręgosłupem

Więcej o porównaniu naszych nosideł przeczytasz - tutaj


4. Czym się różnią regulowane nosidła Grow Up i Multi Size?

Oba nosidła są regulowane czyli rosną wraz z dzieckiem. Różnią się one sposobem regulacji panelu oraz wykończeniem pasa biodrowego.

Nosidło Grow Up jest regulowane za pomocą rzepu ukrytego za pasem biodrowym, Multi Size – za pomocą troczków, którymi można ściągać panel na szerokość oraz wysokość. Nosidło Grow Up posiada usztywniony pas biodrowy, co dodatkowo zmniejsza odczuwanie ciężaru dziecka. Nosidło Multi Size ma miękki pas biodrowy i jest w całości uszyte z tkaniny „chustowej”, czyli bardziej się sprawdzi u drobnych lub niezbyt ciężkich dzieci.


5. Jak mam połączyć (dopasować) klamry przy nosidle Grow Up czy Multi Size?


Na początek może się wydawać że ilość klamer w tych nosidłach jest za duża i nieodpowiednia. Natomiast, tak może się tylko wydawać, gdyż zostały one wdrożone przemyślanie i w taki sposób aby pozwolić najlepiej dopasować nosidło do potrzeb każdego dziecka i rodzica.
- Na pasach naramiennych są umieszczone ruchome i zdejmowane klamry łączące pasy naramienne miedzy sobą. Łączymy je między sobą w chwili, gdy dziecko zostanie umieszczone w nosidle, przedtem powinny pozostać rozpięte.

- Na końcu każdego pasa naramiennego znajduje się klamra, która powinna być połączona z klamrą boczna lub dolną przy panelu nosidła, w zależności od potrzeb i wieku dziecka. Dla Maluszków wybieramy dolne zapięcie, a dla dzieci samodzielnie siadających lub Starszaków - środkowe). Te klamry łączymy między sobą przed założeniem na siebie nosidła.

Nasz krótki filmik na YouTube może stać się przy tym pomocny, gdyż pokazuje wspomniane powyżej rozwiązania dotyczące nosideł Grow Up i Multi Size. (https://www.youtube.com/watch?v=4BD6xgCHNHI)


6. Jak powinnam założyć i wyregulować nosidełko?


Poprawna pozycja dziecka w nosidle to taka kiedy dziecko ciasno przylega do rodzica, jego głowa nie odchyla się do tyłu a dolna część panelu (materiał pod pupą dziecka) sięga od kolanka do kolanka ale jednocześnie kończy się przed dołem podkolanowym i nie krępuje ruchów (zginania) nóżek.

Przed założeniem warto dopasować nosidło do siebie i do rozmiarów dziecka „na oko” (regulujemy szerokość i/lub wysokość panelu, przypinamy pasy naramienne do bocznych lub dolnych klamer – w zależności od wieku, potrzeb dziecka lub rodzaju nosidła). Pozostawiamy niezapiętymi klamry spinające pasy naramienne miedzy sobą.

Po włożeniu dziecka do nosidła, spinamy pasy naramienne miedzy sobą za pomocą klamer i zaczynamy dociąganie. W zależności od rozmiarów dziecka i rodzica dociągamy górną część nosidła - paski przy pasach naramiennych, oraz boki – paski przy bocznej części nosidła (lub w dolnej jego części jeśli pasy są zapięte przy pasie biodrowym). Nadmiar pasków parcianych po dociąganiu zwijamy i spinamy za pomocą wszytych gumek.

W prawidłowo dociągniętym nosidle poczujecie komfort Wy jak i również Wasze dziecko. Nic nie powinno uwierać czy krępować ruchów.

Tu możesz zobaczyć instrukcję zakładania i zdejmowania nosidła Multi Size na różne sposoby, krok po kroku - tutaj


7. Jak powinnam zapiąć pasy naramienne na krzyż i do czego to służy?

Możliwość zapięcia pasów naramiennych na krzyż służy do dodatkowego odciążenia pleców osoby noszącej gdyż równomiernie rozkłada na nich ciężar dziecka.

To jest umożliwione w naszych nosidłach Grow Up oraz Multi Size dzięki rozpinanym klamrom przy panelu nosideł.

Żeby zastosować krzyżowanie, na początek warto zdjąć ruchome i zdejmowane paseczki z klamrami umieszczone na pasach naramiennych. To nie jest obowiązkowe ale pozwoli uniknąć ewentualnego ich uwierania w plecy pod czas krzyżowania.

Przed włożeniem dziecka do nosidła, wszystkie klamry (oprócz pasa biodrowego) powinny być rozpięte. Pasy naramienne krzyżujemy w górnej ich części i zapinamy odpowiednio na krzyż (prawy pas naramienny przypinamy do lewej części panelu, lewy – do prawej) w momencie gdy dziecko już zostanie umieszczone w nosidle, cały czas go podtrzymując wolną ręką .


8. Widzę małe haczyki na pasach naramiennych. Do czego one służą?

Małe czarne plastikowe haczyki umieszczone na pasku parcianym na każdym z pasów naramiennych służą do wpięcia w nie gumek, ściągających kapturek po założeniu go na główkę dziecka w razie takiej potrzeby. Wtedy kapturek nie zlatuje z głowy dziecka i zapobiega odchylaniu się jej do tyłu gdy dziecko zaśnie, stabilnie utrzymując.


9. Do czego służy dodatkowy rozstaw napy przy nosidle Multi Size?

W nosidle Multi Size została wdrążona podwójna ilość nap przy szyjce dziecka – 4 zamiast standardowych dwóch. Są one wszyte na różną szerokość: dwa na środku i dwa bliżej brzegów. A to wszystko z powodu regulacji górnej części panelu na szerokość za pomocą troczków, co powoduje możliwość jej zwężania czy poszerzania, a dodatkowe rozmieszczenie nap pozwala dopasować rozstaw kapturka do odpowiedniej szerokości panelu.


10. Czy muszę kupować większe nosidło gdy dziecko urośnie?


Z nowoczesnymi rozwiązaniami od Luna Dream już nie musisz kupować drugiego nosidła gdy Twoje dziecko urośnie lub dwóch nosideł dla dwójki rodzeństwa, gdy są w różnym wieku. Nasze nosidła Grow Up lub Multi Size posiadają płynną regulację, dzięki czemu rosną wraz z dzieckiem i pasują jak dla malucha tak dla 3-latka. Nosidło Standard zaś ma możliwość regulacji (powiększenia) szerokości panelu za pomocą przedłużek, dostępnych do kupienia w naszym sklepie. Bez przedłużek będzie ono dobre dla około 2,5-letniego dziecka (rozmiar ubranek 92/98), z przedłużkami – dla 3-4 latka (do rozmiaru 104-110)